Santuokos istorija. Arba kodėl viskas ką žinote apie santuoką yra netiesa.
Foto www.pixabay.com

Jeigu kas paklaustu, kaip turi atrodyti tobula santuoka, greičiausiai atsakytume:

 • Sutuoktiniai laisva valia, vadovaudamiesi tik savo jausmais, pasirinko vienas kitą.
 • Santuokos pagrindas stipri ir abipusė meilė.
 • Po santuokos svarbiausias dalykas pasaulyje yra sutuoktinis, nieko nėra svarbiau už jį.
 • Poros gyvenimo neįtakoja jaunosios ar jaunojo šeima: mama, tėtis, seserys, broliai, tetos, dėdės, draugės.
 • Sutuoktiniai geriausi draugai pasaulyje.
 • Sutuoktiniai geriausi meilužiai (vienas kitam) pasaulyje.
 • Jų jausmai vienas kitam laikui bėgant tik stiprėja.
 • Jie laisvai ir atvirai dalinasi savo jausmais.
 • Nors jie pykstasi, bet visada išsprendžia savo problemas.
 • Jie daug ir drąsiai kalbasi apie visas problemas ir rūpesčius.
 • Jie ištikimi ir tuo didžiuojasi (ir net negalvoja apie kitus partnerius).

Nieko keisto šiuose, tobulos santuokos, bruožuose, mes neaptiksime. Tačiau iš tiesu, tai tik neseniai sukurti santuokos apibrėžimai. Per amžių amžius santuoka nieko bendro neturėjo su šiais įsivaizduojamais reikalavimais.

Kokie reikalavimai santuokai buvo keliami anksčiau?

Iki 18 a. pabaigos santuoka buvo ekonomika ir politika. Jaunosios kraitis buvo svari investicija. Gera santuoka, kaip geras verslo modelis, galėdavo pakeisti kelių kartų finansinį likimą.

Ilgalaikė šeimos gerovė buvo tiesiogiai susijusi su sėkminga santuoka. Buvo svarbu ne tik jaunosios kraitis, bet ir poros gebėjimas kartu valdyti turtą. Santuoka buvo verslas.

Išlikdavo tik susituokę

Iki pat 19 a. nebuvo nei medicininės, nei socialinės apsaugos, niekas nesirūpindavo senoliais. Vienišas vyras, o tuo labiau moteris būdavo pasmerkti. Tik šeimoje žmogus galėjo tikėtis sulaukti pagalbos ir tik šeimoje žmogus galėjo jaustis saugus.

Tinkamas sutuoktinis garantavo saugumą ir žymiai didesnius šansus sulaukti orios senatvės. Žmonės gyvendavo trumpai, dažnai sirgdavo. Niekas nesirūpindavo sergančiais ir pagyvenusiais.

Santuoka atliko ir socialinės apsaugos, ir darbo biržos, ligoninės, slaugos funkcijas. Ankščiau tik santuokoje žmonės galėjo tikėtis tų paslaugų, kurias šiais laikais žmonės gauna iš valstybės.

Santuoka, kaip tikros meilės išraiška atrodė juokingai. Pasaulis buvo per žiaurus tokioms nerealioms svajonėms.

Nors per amžius žmonės mėgdavo klausytis istorijų apie meilę ir romantiką, tačiau niekas nesitikėjo gyventi pasakoje. Realybė gerokai skyrėsi nuo romantiškų pasakų.

Šokiruojanti santuokos iš meilės idėja

18 a. atsiranda nauja, radikali idėja, kad vesti galima iš meilės. Tai buvo nauja ir netikėta idėja. Niekam nešaudavo į galvą, kad du jauni žmonės gali savarankiškai, vadovaudamiesi tik savo jausmai priimti tokį svarbų dalyką, kaip sutuoktinio pasirinkimą.

19 a. romantizmo sąjūdis sukūrė naują santuokos sąvoką, kuri buvo grindžiama laisva pasirinkimo valia ir emocijomis. Atsirado tiesioginis ryšys tarp meilės ir santuokos.

20 a. santuoka įgavo dar vieną naują ir anksčiau, santuokai nepriskiriamą bruožą – santuoka tapo erotizuota. Nuo 20 a. iš santuokos reikalaujama ne tik gilaus ir stipraus emocinio ryšio, bet ir aistringo erotiškumo.

 

Kodėl ekonomiką santuokoje pakeitė jausmai?

Atsakymas – finansinė moterų laisvė. Pramoninė revoliucija 19 a. suteikė žmonėms naujas galimybes. Prasidėjo masinis gyventojų kraustymasis į miestus. Atsiranda fabrikai, kuriuose darbą gauna ir moterys. Moterys pirmą kartą istorijoje atsiranda galimybė savarankiškai užsidirbti. Moteris pradeda vaduotis iš šeimos gniaužtų. Pradžioje išsikeldamos iš įprastos, šeimos aplinkos, o vėliau sugebėdamos finansiškai pačios savimi pasirūpinti.

Nors ir labai menka, bet ekonominė laisvė suteikia moterims teisę pačioms spręsti savo ateitį. Pramoninė revoliucija negrįžtamai sugriauna tūkstančius metų egzistavusi požiūrį į santuoką.

Pramoninė revoliucija moterims suteikė laisvę uždirbti. Prasidėjus pramoniniei revoliucijai, senąjį santuokos ir šeimos modelį, kuriame vyras viską valdė, o moteris nuolankiai paklusdavo, supurtė pirmieji sukrėtimai. Sparčiai plintantys fabrikai priimdavo visus norinčius ir vyrus, ir moteris, ir vaikus. Moterys ir vaikai visada turėjo didesnius šansus įsidarbinti, nes jų darbas kainavo mažiau nei vyrų. Todėl neretai šeimoje moteris ir vaikai turėdavo darbą, o vyras, šeimos galva ne.

Anksčiau moteris turėdavo labai menkas galimybes susirasti darbą už savo šeimos ribų. Pramoninė revoliucija išlaisvina moterį ir suteikia jai teisę pačiai pasirinkti savo likimą.

Santuokos ir meilės vedybos

Dabar įprastas požiūris į santuoka susiformavo šiaurės Amerikoje ir vakarų Europoje. Kai tik pradeda kurtis stiprus vidurinis sluoksnis, santuokos sąvoka pakinta. Individuali laisvė pačiam nuspręsti kada ir su kuo tuoktis buvo radikali, įprastus socialinius santykius griaunanti idėja.

Aš ir mano asmeninė laisvė tapo didžiausia vertybė.

Jeigu anksčiau santuoka buvo įmanoma tik tarp to paties socialinio sluoksnio, ir niekam nešaudavo mintis bandyti peršokti savo esamą padėti, tai 19 a. gimsta dar viena keista idėja, kad meilė gali nugalėti visas kliūtis. Atsiranda tikėjimas tikra meile, kuri gali įveikti visas kliūtis ir socialinius skirtumus. Pradžioje tai tik meilės romanų idėja, vėliau tai tampa norma. Mūsų laikais niekas nebesistebi pelenės istorijomis, kai paprasta mergina išteka už „princo“. Tai neįvyksta dažnai, bet tai nieko nešokiruoja. Iki 19 a. moteris iš žemesniųjų sluoksnių neturėjo net ir teorinės galimybės ištekėti už aristokrato.

Modernumas meta iššūkį tradicinei santuokai

19 a.-20 a. vakarų šalyse, sparčiai kyla pragyvenimo lygis. Tobulėja medicina, atsiranda socialinė apsauga, keičiasi teisinė sistema, pradedamos gerbti žmogaus teisės. Valstybė perima daugelį šeimos bruožų. Sveikatos apsauga, socialinės garantijos, slauga, fizinė gyventojų apsauga.

Pasaulis pasikeičia. Moteris tampa laisva. Ji uždirba, ji pradeda kovoti už savo teises, ji tampa raštinga, išsilavinusi. Modernios santuokos sąvoką sukuria moterys. Finansinė laisvė suteikia moterims saugumą ir suvokimą, kad asmeninė laimė yra svarbiausia. Asmeninė laimė tampa svarbiausiu rodikliu.

Gyvendamos mieste, pačios uždirbdamos, moteris gauna laisvę svajoti. 19 a. prasideda meilės romanų bumas, kuris neslopsta iki šiol.

Moterys meta iššūkį nusistovėjusiam požiūriui ir pradeda tikėtis, kad santuoka gali ir turi būti stipriau už, bet kokius socialinius skirtumus. Moteris pradeda tikėti santuokos visagališkumu.

Santuoka tampa intymiu, o ne viešu aktu. Svarbiausia kas sieja du žmones emociškai, o ne finansiškai

Santuokos iššūkiai 21 a.

Mūsų amžiuje,  santuoka patiria naujus išbandymus. Vis garsiau kalbama apie santuokos reikalingumą. Kam šiais laikais reikalinga santuoka? Ar santuoka jums suteikia didesnį saugumą, suteikia didesnį emocinį stabilumą, garantuoją geresnę socialinę ar medicinos apsauga? Ar santuoka jums suteikia daugiau galimybių siekti karjeros?

Šiais laikais, ne santuokoje mes galime susikurti labai patogų, pilnaverti ir prasmingą gyvenimą. Mes ne tik daug lengviau priimame sprendimus tuoktis, bet lygiai taip pat lengvai priimame sprendimus ir skirtis.

Vienatvė dažnai gali pasiūlyti daug patogesnį gyvenimo būda, nei gyvenimas poroje.

Civilizacija ir modernumas meta dar vieną iššūkį santuokai.

Latest posts by Saulius Garbenčius (see all)